افزایش کودکان کار ؛ نتیجه مهاجرت بی رویه به کلانشهرها

[ad_1]

به گفته خبرنگاران به نقل از پانا،  زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی  اظهار کرد: در خصوص جمع آوری کودکان کار، بخشی از کار برعهده بهزیستی است و بخشی  دیگر برعهده شهرداری است. بخاطر خلاء حضور بعضی سازمان ها ما دچار مشکلاتی شده ایم و در حال حاضر شهرداری و بهزیستی بیشترین نقش را در جمع آوری و سازمان دهی این کودکان دارند.

ایشان گفت: بهزیستی می بایست از بین این کودکان، بی سرپرست و بدسرپرست را شناسایی کند و تحت پوشش قرار دهد اما در حال حاضر این کودکان رها شده هستند.

این عضو مجلس شورای اسلامی در ادامه با توجه به  اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از افزایش مهاجرت به کلانشهرها ادامه داد: به علت مهاجرت به کلانشهرها روز به روز آمار اینگونه کودکان در حال افزایش است، اقداماتی برای جلوگیری از ورود این کودکان صورت گرفته است که البته دائمی نیست و ما بعد از مدتی باز شاهد گروه های جدیدی از این کودکان در حاشیه شهرها و در خیابان ها هستیم.

ساعی با اشاره به اهمیت سمن ها گفت: در حال حاضر در کلانشهرهای کشور سمن های بسیاری داریم که می توانند به این مشکلات کمک کنند. این سمن ها مشکلاتی دارند و نیازمند کمک های دولت هستند. می بایست دستشان را باز بگذاریم تا بتوانند در راستای فعالیتی خود به راحتی اقدامات لازم را انجام دهند.

ایشان ادامه داد: تبریز شهری است که لقب شهر بدون گدا گرفته است، دلیلش هم چیزی جزحضور و فعالیت سمن ها نیست.

ساعی با اشاره به مشکلات پیش روی سمن ها گفت: اگر بتوانیم راه را برای سازمان های مردم نهاد هموار کنیم، می توانند کمک بسیاری در حوزه زنان و کودکان انجام دهند. این سازمان ها نیاز بسیاری به کمک و همیاری مردم داردند. ما نباید تک بُعدی به کمک های دولت چشم داشته باشیم، در این راه بعد از کمک های مردمی نیازمند یاری موسسات و شرکت های خصوصی هستیم.

 این نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، گفت: در دهه هفتاد فعالیت سمن ها رشد بسیار خوبی داشته است، اما در دهه اخیر با مشکلات بسیاری روبرو شدند. دلیلش هم همراه نبودن مردم با این سازمان ها است. ما می بایست نگاه مردم را به سمتی ببریم که خودشان به صورت داوطلبانه به کمک این سمن ها بپردازند، سمن ها در دولت جدید راه هموارتری را پیش رو خواهند داشت.

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *