مددکاران در توسعه اجتماعی نقش دارند/کمبود ۵۰ هزار مددکار اجتماعی

[ad_1]

به گفته واحدخبر به نقل از انجمن مددکاران اجتماعی ایران، سید حسن موسوی چلک در مورد آمار مددکاران فعال گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار مددکار اجتماعی در کشور فعالیت دارند اما در این زمینه می بایست رویکرد رشد و تربیت مشاوران در دانشگاه‌ها تقویت شود.

او با تاکید بر اینکه نباید حوزه اجتماعی در حاشیه نگهداشته شود، ادامه داد: امروز حوزه اجتماعی با امنیت اجتماع گره خورده و ایجاد امنیت در گروی تقویت ظرفیت و بسترها با رویکرد سلامت اجتماعی است نه با زور.

تشکیل پرونده اجتماعی قبل از تولد، نیاز اجتماع است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه سخنان خود تشکیل پرونده اجتماعی قبل از تولد را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: امروز خانواده‌ها در حوزه جسمانی نوزاد از زمان تولد به بهداشت مراجعه کرده و کارت سلامت دریافت می‌کنند و این مقوله در حوزه اجتماعی نیز می بایست فرهنگ‌سازی شود.

موسوی چلک با طرح این سوال که پس از اتمام دوران حبس فرد بزهکار، چگونه می بایست بستر پذیرش او در اجتماع فراهم شود؟ گفت: با تشکیل پرونده مددکاری و بررسی سوابق شخصیتی افراد، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

او یکی از چالش‌های اساسی در حوزه مددکاری اجتماعی را فقر دانش به ویژه دانش بومی دانست و گفت: متاسفانه در رشته مددکاری اجتماعی و مشاوره، رابطه ایران با اجتماع علمی جهان خیلی زیاد نیست.

او با بیان اینکه نیازمند ایجاد سازمان مددکاری اجتماعی هستیم، تصریح کرد: در حوزه مشاوره، پزشکی، دامپزشکی، مهندسی، کشاورزی نظام هایی ایجاد شده که از اجتماع هدف حمایت صنفی کرده و با نظارت تخصصی صلاحیت فرد بررسی می‌شود اما در حوزه مددکاری هر فردی ورود می‌کند.

این مسئول خواستار حضور پر رنگ مددکاران و مشاوران در سیاست گذاری‌های اجتماعی شد و خاطرنشان کرد: در برنامه ششم این حضور دیده شده اما آمار سیاست گذاران اجتماعی که با رشته مددکاری اجتماعی آشنایی داشته باشند، نزدیک به صفر است.

نقش مددکاران در توسعه اجتماعی کشور 

موسوی چلک حرکت کند به سمت استفاده از تولید دانش بومی، علیرغم وجود ظرفیت و رشته‌های دانشگاهی را از چالش‌هایی عنوان کرد که می بایست مورد بازنگری قرار گیرد.

او تاثیرپذیری حوزه اجتماعی از سایر حوزه‌ها را از مشکلات امروز اجتماع توصیف کرد و گفت: مسکن مهر تاسیس می کنیم، سهام عدالت و یارانه می‌دهیم اما بدون پیوست اجتماعی که عوارض آن به سمت سازمان‌های اجتماعی می‌آید.

موسوی چلک در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مردم کشورمان خدمات مددکاری اجتماعی را لمس نکرده اما پسماند آن را لمس کردند، اظهار کرد: امروز در دنیا از مددکار اجتماعی انتظار می‌رود نقش خود را در توسعه اجتماعی تعریف کرده و در تغییر اجتماعی و ایجاد نظم، امنیت، سرمایه، رفاه، سلامت اجتماعی و بهزیستی مداخله نماید.

او توصیه کرد: می بایست با پرهیز از کار جزیره‌ای در حوزه مددکاری، موضوعات مددکاری اجتماعی که یک کار فرابخشی است با هم‌افزایی بیشتر پیگیری شود تا منابع مالی در ادارات و ارگان‌های دولتی درست مصرف و هزینه شود.

او یادآور شد: امروز می بایست حد فاصل خانه و کلانتری، با حضور مددکاران اجتماعی پر شود و با رویکرد محله محور و با استفاده از ظرفیت‌های غیردولتی، کار را پیش ببریم.

[ad_2]

مأخذ

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *